Головна » Статті » Мої статті |
у 5 класі на тему: «Рух молекул, дифузія» Виконала: вчитель Максимівської ЗОШ І-ІІ ступенів Ольховська Неля Григорівна Тема уроку: Рух молекул, дифузія. Мета уроку: - розширити уявлення про будову фізичних тіл та властивості речовин ; - сформувати початкові уявлення про рух частинок речовини, явище дифузії та його роль у природі ; - виховувати пізнавальний інтерес та абстрактне мислення. Тип уроку: формування нових знань та вмінь. Обладнання: зошит, підручник, 3 склянки з водою, 2 пакетика заварки чаю, секундомір, парфуми, цукор-рафінад, цукрова пудра, горох, пшоно, спирт, кристали мідного купоросу, прозорі посудини, відеофрагменти, екран, проектор. Хід уроку. 1. Організаційний момент. 2. Перевірка домашнього завдання. Учням роздаються листки з кросвордом і таблицями, їх зображення відтворено на екрані. І. Розгадайте кросворд: Питання: 1) З чого складаються тіла? 2) Наука, що вивчає речовини та перетворення одних речовин на інші. 3) З однієї речовини, наприклад, алюмінію, можна виготовити… 4) Один з агрегатних станів речовини. 5) Фізичні властивості речовин. ІІ. Заповніть таблицю:
ІІІ. Відмінність між агрегатними станами речовини:
(Взаємоперевірка) 3. Мотивація навчальної діяльності.
Як ви думаєте, з чого складається речовина? З чого складається вода? Чи змінюється склад води якщо вона переходить з рідкого стану в газоподібний? Чому ми чуємо запах підгорілої на кухні їжі, парфумів тощо? Відповіді на ці запитання ми зможемо дати впродовж уроку. 4. Вивчення нового матеріалу.
1) Молекули. Робота з підручником сторінка 34 – 35 (О. Г. Ярошенко, В. М. Бойко): читання з зупинками для проведення дослідів. а) розчинення цукрової пудри в воді; б) між молекулами є проміжки (Змішування гороху і пшона; води і спирту в рівних об’ємах. Після змішування речовин загальний об’єм сумішей менший ніж об’єм цих речовин до змішування) . 2) Причини відмінностей між агрегатними станами речовини. Учні стоять біля парт нерухомо на одній нозі, доки не почнуть рухатися. - Легко вам було стояти не рухаючись? Молекули, як і ви, дуже непосидючі, тому за будь-якої можливості нама-гаються рухатися. Молекули пересуваються завжди по прямій лінії, а якщо натикаються на щось (іншу молекулу), повертаються на 1800 та рухаються в інший бік (відеофрагмент «Броунівський рух»). Молекули речовини перебувають на певній відстані одна від одної. Ця відстань і поводження молекул визначаються агрегатним станом речовини. Між молекулами діють сили тяжіння. Кожна частинка притягує до себе сусідні частинки, й сама притягується до них. У твердому агрегатному стані молекули перебувають близько і рухаються на короткі відстані (коливаються). У рідкому стані молекули перебувають на більшій відстані одна від одної, їхні коливання сильніші. У газоподібному стані молекули перебувають на значних відстанях одна від одної, вони хаотично рухаються, зіштовхуються та змінюють напрям руху. Тому газ можна стискати так, що його об’єм зменшиться у декілька разів, адже в газах відстань між молекулами набагато більша за розмірами самих молекул, тому гази не зберігають форму як тверді тіла, й об’єм, як рідина (розглянути малюнки в підручнику). — Уявімо, що всі ми — молекули води. За командою ми почнемо пересуватися, а як скажу «Стоп!» — зупиняємося та залишаємося на місці. Погляньте: всі ми займаємо певний об’єм (класну кімнату) та більш-менш рівномірно розміщені в ньому. Якщо знизити температуру або збільшити тиск, взаємне тяжіння стає сильнішим, і молекули скупчуються до певного об’єму. Візьміть, будь ласка, одне одного за руки. Якщо потягнути одного з вас (молекулу), то разом з ним почнуть рухатися інші (молекули),— ця властивість зветься текучістю. Проте, як вас не «згортати», ви матимете різну форму, але однаковий об’єм. У твердій формі зв’язки між молекулами більш міцні. Декільком учням учитель пропонує покласти одну руку на плечі сусіду попереду, іншу — сусіду праворуч. — Міцно тримайтеся та не згинайте руки. Разом з вами ми побудували кристалічну ґратку твердої речовини. Зверніть увагу: ви разом маєте певну форму та займаєте певний об’єм. Якщо навіть я потягну певний край, ви просуваєтесь разом, не змінюючи форми. 3) Дифузія. На столі — три мензурки з водою. Учитель. Був ранок звичайного робочого дня. Молекули води ліниво рухалися в різні сторони, виконуючи святу заповідь: «Будь завжди у вічному русі!». Нелегка доля випала їм — ні дня, ні хвилинки відпочинку. Спокій міг би їм тільки сниться, але вони, на жаль, були позбавлені і сну. Що не кажіть, а їм не позаздриш! Рухаючись без жодної мети в якомусь напрямку, вони, крім того, ще дуже часто зіштовхувалися одна з одною. А зіштовхнувшись, як ошпарені, вони зі злістю розліталися в різні сторони, щоб через якусь мить знову зіштовхнутися. Але чим тільки не пожертвуєш заради вічного руху на Землі! І раптом сталася незвичайна подія. Якісь чужі молекули, зовсім не схожі на них, зненацька з'явилися у воді. (У цей момент вчитель додає у воду кристалики мідного купоросу і розмішує воду.) Вони намагалися проникнути між молекулами води і дуже часто досягали своєї мети (додає з 1-ої мензурки розчин у 2-у, одержуючи з блакитного розчину слабко-голубий). Робили вони це спокійно і якось навіть урочисто. Зіштовхуючись з молекулами води, чужинці-молекули поштиво перепрошували перед ними, ніби говорячи: «Не наша в тому провина, такий закон природи». Одним словом, зла вони нікому не робили. Така доброзичливість і галантність дуже сподобалися нашим молекулам води. Вони перейнялися довірою до своїх, хоч і не проханих, але гостей,— і дружно пішли їм назустріч (розчин з 2-ої мензурки переливає в 3-ю, одержуючи практично «чистий» розчин). Не страшно, що колір води змінився, зате життя відтепер буде цікавіше — вони навіки побраталися з молекулами мідного купоросу. А говорячи традиційно — відбулася звичайна дифузія. — Отже, ми спостерігали явище дифузії. Хто з вас може дати визначення цього явища? (Після висновків учнів вчитель узагальнює сказане і дає визначення дифузії.) (Відеофрагмент «Дифузія») Дифузія — взаємне проникнення дотичних речовин одна в одну, що відбувається внаслідок безладного руху молекул речовини. Виконаємо ще один дослід. Візьмемо дві посудини: одну заповнимо холодною, а іншу гарячою водою. Додаючи в обидві посудини пакетики чаю, бачимо: дифузія йде швидше в гарячій воді, тобто в гарячій воді молекули рухаються швидше. Який висновок можна зробити, спостерігаючи цей дослід? (Учні самі повинні зробити висновок про те, що зі збільшенням температури дифузія йде швидше.) Діти, як ви вважаєте, молекули речовин проникають одна між одною тільки в рідинах? Чи можлива дифузія в газах? Один з учнів бризкає парфумами у повітрі і папером розвіює повітря в напрямку учнів. Чи однаково відчувають запах учні, що сидять за першими і останніми столами? Про що це свідчить? Висновок: молекули парфумів, рухаючись безладно, хаотично, проникають між молекулами повітря. Тому запах поступово поширюється по всьому класу. Дифузія відбувається і в живій природі: проникнення повітря, яке ми вдихаємо, до легень; робота травної системи людини та тварин; всмоктування коренем води і розчинених в ній мінеральних речовин; проникнення води і поживних речовин в клітини рослин…
5. Закріплення вивченого матеріалу. 1) Змоделюйте за допомогою пластиліну розташування молекул води в твердому, рідкому і газоподібному стані. 2) Дайте відповіді на запитання: - Чи відбувається дифузія в твердих тілах? - Чому в гарячій воді цукор розчиняється швидше ніж у холодній? - Чому не радять мокру тканину, забарвлену у темний колір (синій, чорний), залишати на довгий час у стиканні з білою тканиною? 6. Підсумок уроку. Гра «Ромашка». Учням роздають пелюстки ромашки із запитаннями (ст. 37 підручника), вони відповідають на запитання і складають на дошці ромашку. 7. Домашнє завдання і оголошення оцінок учнів. § 8 опрацювати, відповідати на запитання.
Виконати завдання «Стань дослідником природи».
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||
Переглядів: 5211 | Рейтинг: 5.0/2 |
Всього коментарів: 0 | |